912/​335

Preben Fjederholt (f. Esbjerg 1955, d. 2000)

“Parklandskab”, 1995–96. Sign. med titel på etiket og datering på bagsiden. Olie på lærred. 220×210. Uindrammet.

“Hvis mine billeder undrer nogen, og det gør de jo nok, kan du jo sige, at jeg ikke er naturalist, og at det er det sidste, jeg forsøger at være. Men jeg vil tilføje ”fladen“ noget mere end flademaleriets skarphed og præcision. Jeg udforsker til gengæld det felt, som virtuelt ligger mellem fladen og beskueren. Derfor er fladernes overgange diffuse og usikre ... ”

Brev dateret 16.3.1993 til gallerist Lars MøllerWitt citeret i Lisbeth Bonde, side 27.

Litteratur: Lisbeth Bonde “Følelsen er alt. Preben Fjederholt - kunst og liv”, Gyldendal 2016, s. 118. Udstillet: “Erindring”, Nivaagaards Malerisamling, 2003. Gengivet i kataloget som Parklandskab s. 37. Udstillet: “Panorama”, Johannes Larsen Museet, Kerteminde, 2016. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejere.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag

230.000 DKK