2431/8099
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Rosenborgs tage og spir. Sign. monogram Jun 1915. Blyant og lavering. Lysmål 42×34.
Papiret er gulnet og sidder løst i passepartouten. Monteringsspor langs øvre kant. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 29. juli 2024
Vurdering
Hammerslag