2109/982
Dansk snedkermester
Armstol med stel af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med sømbeslået sort skind. Udført 1930–1940érne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med slitage, pletter, skjolder, krakeleringer samt huller/defekter. Uoriginal bundplade under sæde.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud