1443/​161

Engelsk standur i kasse af egetræ, urskive af messing med forgyldte ornamenter, timekrans med romer- og arabertal, urværk med sekunder. Sign. Sm. McClary, Wilmington, No. 9. 19. årh. H. 204.

Ridser og mærker. Revner i træet. Senere skive. Kasse og urværk ikke samhørende. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Ældre malerier og møbler, 20. oktober 2014

Ure ▸ Standure

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
(Autobud) 800 DKK
800 DKK
700 DKK
(Autobud) 650 DKK
600 DKK
250 DKK