872/​284

Signeret Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på blå bund. Signeret: Iran Esfahan Entheshari. Knyttet med korkuld på silkekæde, konturer med silkeluv. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 237×154.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt carpets@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag