Samling sølv og sterlingsølv bestående af tesi, tre bægre på fod, tre kandistænger, flaskeåbner, to saltskeer m.fl. Mestre Jørgen Friis, Randers, borgerskab 1774 samt antagelig Christian Jensen Due, Aalborg, borgerskab 1804. Danmark samt Belgien m.fl., 18.-20. årh. Vægt ekskl. del med stål ca. 387 gr. L. 8,7–13,5 H. 5–9. (14)
Lille skruetrækker, tesi, lommekniv samt saltkar af delvist forsølvet metal medfølger.
Beskrivelse rettet 28/6–19.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Delvist graveret. Ene bæger på fod med bule på siden samt trykmærker på fodstykke.
Varia, 4. juli 2019
13 bud