2148/​48

Kinesisk dråbeformet vase af stentøj, dekoreret med oil spot-glasur. Song 960–1279. H. 18,5.

Krakeleringer i glasuren. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK