Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
“No. 14”. Bestik af hammerslået sterlingsølv og sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. (32)
Bestående af: “No. 14” med to rækker kugledekor: 2 store middagsknive, L. 24,7. 10 middagsknive, L. 21,2. 8 frugtknive, L. 17,5. Salatgafel med stål, L. 19. “No. 14” med en række kugledekor: 5 middagsknive, L. 22,2. 6 frokostknive, L. 19,9.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Salatgafel med hak på greb. En frugtkniv med mindre rust på stål. En middagskniv L. 22,2 med hak på greb. Observer venligst, at det er to forskellige kugledekorationer.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024