2008/506
Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)
Komposition med kirke. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 69×65.
På bagsiden betegnet “Repareret 2017, Mogens Gissel”.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag