1949/​801

Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)

Et par væglamper med stel af teak, afbryder på messingbeslag. Skærme af hvid plast. Udført og mærket hos Markaryd, Sverige. H. 27. (2)

Brugs- og aldersslitage, herunder ridser og mærker. Lugt af fugtig opbevaring.

Moderne kunst og design, 3. december 2019

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK