1949/801
Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)
Et par væglamper med stel af teak, afbryder på messingbeslag. Skærme af hvid plast. Udført og mærket hos Markaryd, Sverige. H. 27. (2)
Brugs- og aldersslitage, herunder ridser og mærker. Lugt af fugtig opbevaring.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag