2039/​852

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Bordlampe af patineret diskometal med sekskantet fodstykke, monteret med plisseret skærm af hvid akryl. Stemplet monogram Just A. Dessin 153. H. inkl. fatning 51.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Nyere skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK