Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Den Røde Stol”. Et sæt på fire stole med stel af eg, sæde og ryg betrukket med sort skai. Model 3758. Formgivet 1927–1932. Udført ca. 1930 hos Rud. Rasmussens Fabrik for Egetræsmøbler, med etiket herfra. (4)
Litteratur: Gorm Harkær, “Klintiana: Kaare Klint”, bd. 2, ill. og omtalt s. 82–84.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Betræk med slid og mindre huller på hjørner.
Moderne kunst og design, 7. februar 2017