2115/511
Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)
“Canne Ritorte”. Vase af rødt og grønt stribet “ritorte” glas med overfang af klart glas. Sign. Venini Italia 84. Udført hos Venini, Murano, Italien, med etiketter herfra. H. 29. Diam. 13.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
39 bud