P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“Udsigt over Tage mod Havnegade og Nikolai Taarn. Urolig Luft med store Skymasser over Baggrunden”. Sign. S. K. 1868. Olie på malepap. 19×23.
H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 13.
Udstillet: Den Hirschsprungske Samling og Skagens Museum, “Krøyer i internationalt lys”, 2012 nr. 5 afb. s. 153.
Proveniens: Winkel & Magnussen 1923.
Omtalt og afbildet, Peter Michael Hornung, “Peter Severin Krøyer”, 2002 s. 22.
I dette tidlige maleri, som må være et af de første stemningsbilleder fra malerens hånd, er Krøyer allerede optaget af solnedgangen og det specielle lys, der fremkommer på denne tid af døgnet. Et motiv der sidenhen kom til at spille en hovedrolle i hans oevre.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017