Foto endnu ikke klar
880/​752

Claus Johansen (f. Aagerup ved Holbæk 1877, d. Rønne 1943)

“Mark med 4 køer”, Bornholm ca. 1925. Sign. CJ samt indridset Claus Johansen; dateret med titel på bagsiden. Olie på plade. 25×28.

Udstillet: “Claus Johansen Mindeudstilling”, Kunstforeningen, København 1949, kat. nr. 26. Litteratur: Mogens Lau (red.): “Claus Johansen 1877–1943”, Bornholms Kunstmuseum & Gudhjem Museum 2007, geng. helsides i farver som Pl. 13, s. 64. Proveniens: Herbert von Garvens-Garvensburg (1883–1957), Sandkås, Bornholm, Danmark. Proveniens: Boet efter Herbert Garvens von Garvensburg, Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Kunstauktion nr. 66, kat. 76, København 1955. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

En samling værker af Claus Johansen

For første gang præsenterer vi på dette efterårs auktion et lille udvalg af Bornholmer-maleren Claus Johansen, der tilsammen fint kommer rundt om hans store kunstneriske kvalitet.

Særlig kendt er Johansen for sine sarte, asketiske naturskildringer - en form for melankolske stemningsberetninger, som gør ham til en meget efterspurgt kunstner blandt samlerne. I sin egen opfattelse malede han en ren gengivelse af naturen, men hans billeder er ikke blot lyriske skildringer af virkeligheden. Tværtimod skabes der gennem en stærk kunstnerisk forenkling samt nedtoning af form og farve et dramatisk rum, hvor mennesket er ganske fraværende eller i bedste fald ganske underlagt naturens luner.

Johansen selv personificerede i høj grad myten om den ludfattige misforståede kunstner, der sled for dagen og vejen. Han levede et beskedent liv i selvvalgt isolation på et utæt loft, hvor han ernærede sig som daglejer og børstesælger. Oftest arbejdede han i små formater på andre kunstneres tiloversblevne lærredsstumper eller på masonit.

På trods af denne ydmyge tilgang til kunsten - og sin egen rolle i den skabende proces - formåede han at nedfælde det særlige ved naturens stilhed. Han opnåede stor anerkendelse fra blandt andet kollegaen Oluf Høst samt den tyske friherre og kunstsamler Herbert von Garvens-Garvensburg, hvis samling omfattede flere af de ypperste værker indenfor dansk kunsthistorie. Flere af værkerne på denne auktion stammer netop fra denne samling.

Moderne malerier og foto, 26. september 2018

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK