1536/688
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
“Tulipanstol”. Højrygget drejestol på trepasfod af stål, betræk af sort skind. Udført og mærket hos Walter Knoll, Tyskland.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Skind med sidde fold i midten.
Moderne kunst og design, 1. september 2015
Vurdering
Hammerslag