Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
En samling stentøj, bestående af en skål modelleret i tre-sidet form samt med et dyr i relief i bunden samt to cirkulære fade. Dekoreret med Sung glasur. Skål sign. Jais, 2762. Fad sign. Carl Haliers monogram, det mindre desuden med 21823. Kgl. P. H. 4–7. Diam 13,5–31. (3)
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og stearinrester. Skål med afslag på øvre kant.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021