Sven Wejsfelt (f. Lidköping 1930, d. Värmdö 2009)
Seks dele stentøj, bestående af to skåle og fire vaser. De to skålene dekoreret med blå glasurer. De fire vaserne med hhv. gullig, blågrøn, turkisgrøn og blå glasur. Grønblå vase sign. SW, resterende sign. Swen. Alle sign. med studiohånd. Den mindste skål desuden med VVS produktionskonferens 1987, samt nummereret 13/25. Den største skål dateret -80, den mindste skål -86, gul vase -84, grønblå vase -74, turkisgrøn vase -88 og blå vase -90. Udført hos Gustavsberg, Sverige. Unika. H. 6,2–19,3. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Største skål med fremstillingsbobler på indersiden.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
23 bud