2412/122
En samling porcelæn, dekoreret i farver og guld med brogede blomster, bestående af todelt kabaretfad, lille tekande og lågfad samt et sæt på fem tallerkener, dekoreret med forskellige vignetter og støblomster. Den Kongelige Porcelainsfabrik. 19. årh. Lågfad L. 27. Tall. Diam. 20. (8)
Slitage på guld. En tallerken med afslag på undersiden af fanen. Tekande med restaureret tud, flere mindre kanthak langs kant og på låg.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
Vurdering
Hammerslag