2417/​540

Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)

Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)

Et par lænestole med stel af stål. Ryg og sæde med sort skind og kanvas. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. Model BO-651. Formgivet 1963. Udført ho Bo-Ex.

Præsenteret på Møbelmessen i Køln 1964.

Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, 1999, ill. s. 197.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med mindre pletter og overfladiske krakeleringer. Syninger med defekter ved lynlås på en hynde.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

15.500 DKK
15.000 DKK