Anna Wengberg (f. Ystad 1865, d. Helsingborg 1936)
Portræt af en pige med lang fletning og lyseblå kjole. Sign. Anna Wengberg. Olie på lærred. 60×39.
Den svenske maler Anna Wengberg begyndte sine kunstneriske studier allerede som 9-årig i fødebyen Ystad, hvor modtog tegneundervisning. Efter et stykke tid skiftede hun til oliemaleriet, og i 1884 tog hun til Stockholm for at blive elev hos maleren Edvard Perséus (1841–1890). Her specialiserede hun sig i portrætkunsten, før hun fortsatte sine studier udenlands, først i Düsseldorf hos den svenske maler Bengt Nordenberg (1822–1902) og senere i Paris på Académie Colarossi. Under sin studietid i Tyskland mødte Wengberg den finske maler Victor Westerholm (1860–1919). Han inviterede hende til den finske ø Åland, hvor hun blev en del af kunstnerkolonien Önningeby. Hun var fire somre i Önningeby, og boede af flere omgange i Finland, nogle gange i flere år. Wengberg fik af den grund en tæt relation til flere kunstnere i det finske kunstmiljø, og hun har gennem sit liv udstillet både i Finland og i Sverige. Wengberg er repræsenteret med værker på adskillige svenske museer, herunder Sveriges Nationalmuseum samt på Turku Kunstmuseum i Finland.including
Mindre afskalninger. Trænger til rensning. En enkelt lille perforering.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. maj 2024
26 bud