2420/​232

Anna Wengberg (f. Ystad 1865, d. Helsingborg 1936)

Portræt af en pige med lang fletning og lyseblå kjole. Sign. Anna Wengberg. Olie på lærred. 60×39.

Den svenske maler Anna Wengberg begyndte sine kunstneriske studier allerede som 9-årig i fødebyen Ystad, hvor modtog tegneundervisning. Efter et stykke tid skiftede hun til oliemaleriet, og i 1884 tog hun til Stockholm for at blive elev hos maleren Edvard Perséus (1841–1890). Her specialiserede hun sig i portrætkunsten, før hun fortsatte sine studier udenlands, først i Düsseldorf hos den svenske maler Bengt Nordenberg (1822–1902) og senere i Paris på Académie Colarossi. Under sin studietid i Tyskland mødte Wengberg den finske maler Victor Westerholm (1860–1919). Han inviterede hende til den finske ø Åland, hvor hun blev en del af kunstnerkolonien Önningeby. Hun var fire somre i Önningeby, og boede af flere omgange i Finland, nogle gange i flere år. Wengberg fik af den grund en tæt relation til flere kunstnere i det finske kunstmiljø, og hun har gennem sit liv udstillet både i Finland og i Sverige. Wengberg er repræsenteret med værker på adskillige svenske museer, herunder Sveriges Nationalmuseum samt på Turku Kunstmuseum i Finland.including

Mindre afskalninger. Trænger til rensning. En enkelt lille perforering.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

26 bud

906350 (Autobud) 3.600 DKK
1156293 3.400 DKK
906350 (Autobud) 3.200 DKK
1156293 3.200 DKK
906350 (Autobud) 3.000 DKK
1156293 2.900 DKK
906350 (Autobud) 2.800 DKK
1156293 2.700 DKK
906350 2.600 DKK
1156293 (Autobud) 2.500 DKK
906350 2.500 DKK
1156293 (Autobud) 2.400 DKK
906350 2.300 DKK
1156293 2.200 DKK
1083005 2.100 DKK
1156293 (Autobud) 2.000 DKK
1083005 1.950 DKK
1156293 (Autobud) 1.900 DKK
1083005 1.850 DKK
1156293 (Autobud) 1.800 DKK
1083005 1.750 DKK
1156293 (Autobud) 1.700 DKK
1083005 1.650 DKK
1156293 (Autobud) 1.600 DKK
1083005 1.550 DKK
1156293 1.500 DKK