899/​74

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

“Havfruen”. Sign. E...th Baumann Jerichau 18..[?]. Olie på lærred. 98×129.

Samtidig bred forgyldt ramme med stilliserede ciselerede bølger (også kaldet løbende hund) og store modellerede muslingeskaller i hjørnerne, antagelig efter Elisabeth Jerichau Baumanns forlæg. Mål med ramme 115×150.

Etiket fra rammemager og forgylder på blændrammen: “Francesco Tomasca/Doratore Verniciatore Intagliatore Roma. Via del Corso 480.-67” og med rondeller “Esp. Romana 1870” og Esp. Nazionale 1871".

Udstillet: Charlottenborg 1862 nr. 306 (tillægget), tilhørende frøken Wanda Zahrtmann. Nationalmuseum, Stockholm og Statens Museum for Kunst, “Dansk guldalder - Verdenskunst mellem to katastrofer”, 2019, nr. 34. Afbildet i katalog s. 48.

Proveniens: Erhvervet i 1861 direkte hos kunstneren af frøken Wanda Zahrtmann (1842–1916), senere gift med grev Christian Conrad Danneskiold-Samsøe (1836–1908). Herefter nedarvet i familien indtil 1986, hvor nuværende ejer erhvervede maleriet.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

2.000.000–3.000.000 DKK

Hammerslag