769/​269

Mel Ramos (f. USA, Californien 1935)

“Aardvark”/“Jordsvin”. Sign. på bagsiden Mel Ramos 71. Olie på lærred. 132×153.

Litteratur: Donald B. Kuspit: “Mel Ramos pop art fantasies: The complete paintings”, Watson-Guptill, New York, 2004. Litteratur: Elizabeth Claridge og Matthews Miller Dunbar: “Mel Ramos”, London, 1975, gengivet fuldsidet i farver s. 139.Proveniens: French and Company, New York.Proveniens: Galleri Östergren AB, Malmö. Mel Ramos har fra midten af 1960'erne udviklet sin egen form for pop-art, typisk med afklædte modeller dekorativt placeret i forhold til overdimensionerede forbrugsvarer. Hans malerier benytter sig af reklamens og massekulturens billeder og opnår ofte en humoristisk og plakatagtig virkning. Mel Ramos er sammen med Ed Ruscha og Wayne Thiebaud en af de mest fremtrædende pop-kunstnere på den amerikanske vestkyst.

Udvalgt kunst, 27. februar 2007

Vur­dering

900.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

2.100.000 DKK