2414/579
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Stor cylindrisk vase af stentøj, modelleret på øverste del med reliefdekor. Dekoreret med transparent turkisblå glasur. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 42. Diam. 20.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med et mindre reparation, delvis retoucheret. Fodrand med enkelte afslag.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud