Hans Bendix (f. København 1898, d. sst. 1984)
“Fruen har været henne på den franske udstilling”, 1935. Signeret H.B. Akvarel og tusch. Lysmål 33×43. Blad medfølger. (2)
'Blæksprutten' fra 1935, hvori billedet er trykt, medfølger.
Farverne er let blegnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
21 bud