Edvard Munch (f. Løten, Hedmark 1863, d. Ekely 1944)
“Gående tiger”, 1908–09. Sign. E. Munch. Litografi. Lysmål 24×35.
Litteratur: Woll 320. Proveniens: Erhvervet på auktion hos Winkel & Magnussen, København, 1946.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021