2226/751
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Eva”. Et par lænestole af bøg. Sæde og ryg udspændt med flettede kanvas gjorde. Udført og mærket hos DUX, samt Firma Karl Mathsson. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Gjorde med pletter, smuds, slitage og mindre defekter. Løse samlinger ved en stol.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022
Vurdering
Hammerslag