2414/​264

Et par garden seats af porcelæn, rigt gennembrudt med gitterværk, dekoreret i farver med varierende motiver af fugle ved klippe, bambus og blomster, langs top og bund blomsterranker. Monterede som lanterner med silkepapir indvendigt. Kina. 20. årh. H. 48. (2)

Defekt silkepapir. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK