900/​42

Prinsesse Augusta af Hessen-Kassel (f. København 1823, d. sst. 1889)

Opstilling med blomster i en vase på en stenkarm. Sign. Au. H. 1877. Olie på lærred. 54×46.

Augusta Sophie Frederikke Marie Caroline Julie af Hessen-Kassel var en tysk prinsesse og dansk baronesse. Hun var datter af Vilhelm 10. af Hessen-Kassel (1787–1867) og prinsesse Louise Charlotte af Danmark (1789–1864), som var søster til Christian VIII. Prinsesse Augusta blev i 1854 gift med baron Carl Frederik Blixen-Finecke (1822–1873).

Augustas søster Louise af Hessen (1817–1898), senere Dronning Louise af Danmark (1863–1898), og hun selv var begge elever hos blomstermaleren I. L. Jensen (1800–1856), som nærværende maleri er et meget fint vidnesbyrd om. Hendes værker ses meget sjældent solgt på auktion.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK