1250/1557
“Ambrosius” bestik af sølv. Cohr, 20. årh. Vægt ekskl. knive 2.385 gr. (82)
Bestående af: 12 middagsknive, 14 middagsgafler, 12 middagsskeer, 7 frokostgafler, 12 dessertskeer, 3 frugtgafler, 3 kagegafler, 12 teskeer samt 7 dele serveringsbestik.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 13. december 2012
Vurdering
Hammerslag