Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Fellini's flyvende cirkus”, 20/12 1975. Sign. med dobbelt titel (“Blåt Univers”, 1974) og datering på bagsiden. Olie på lærred. 85×170.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 2. Malerier 1965–80”, København, 1985, nr. 1974/45 Udstillet: “Egill Jacobsen”, Galerie Mark, Zürich, 1975, gengivet i farver i kataloget.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020