1709/6014
Dansemaske udskåret træ dekoreret med rødt pigment, monteret med bast. Øst Pende Belgisk Congo. H. ca 25 cm.
Proveniens: Dr Dandoy. Brussel. Læge i Østpende. Senere dansk privatsamling.
Etnografica, 2. marts 2017
Vurdering
Hammerslag