1709/​6014

Dansemaske udskåret træ dekoreret med rødt pigment, monteret med bast. Øst Pende Belgisk Congo. H. ca 25 cm.

Proveniens: Dr Dandoy. Brussel. Læge i Østpende. Senere dansk privatsamling.

Etnografica, 2. marts 2017

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK