905/137
Italiensk maler, 17. årh.
Caritas Romana. Usigneret. Olie på lærred. 114×89.
Caritas Romana er historie nom en kvinde, Pero, der i hemmelighed ammer sin far, Cimon, efter at han er blevet arresteret og dømt til døden ved sult.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag