1722/​551

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastolen”. Et par armstole af mahogni. Sædehynde betrukket med dybthæftet brunt patineret skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1988. (2)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt nogle afslag bagtil. Skind med pletter, smuds og skjolder. To knapper mangler.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK