2009/​813

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Stort cirkulært fad af patineret bronze, indvendigt med poleret motiv i relief af isbjørn og fanger. Stemplet monogram Just A. Dessin B 181. Udført ca. 1928–1930. H. 4,8. Diam. 38,7.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage i mindre dele af patinering.

Moderne kunst og design, 25. februar 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK