1419/1687
Vægur i kasse af valnød, rigt udskåret med kannelerede halvsøjler og rocailler, hvidemaljeret urskive med romertal. Sign. Erik P. Christensen Kjøbenhavn. Ca. 1900. H. 136.
Revne i finér inde i kassen. Fremstår med let alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger.
Varia, 8. maj 2014
Vurdering
Hammerslag
22 bud