911/​678

Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006)

Uden titel. Sign. på bagsiden C.K. Appel 1948. Olie på lærred. 40×30.

Certifikat medfølger.

Proveniens: Florent Welles. Erhvervet direkte fra kunstneren. Provenance: Sotheby's, sale 480, 21 March 1988, Amsterdam, lot. no. 413. Erhvervet her af den nuværende ejer. Proveniens: Privatsamling, Holland.

Fra slutningen af 1947 og op gennem 1948 etablerer Karel Appel et selvstændigt farve- og formsprog, som når sit højdepunkt i et muntert maleri kaldet ”Frihedens Råb” (Willemijn Stokvis: ”COBRA Spontanitetens veje”, Amsterdam, 2001, s. 342) Billedet er malet på det tidspunkt, hvor Experimentele Groep og CoBrA etableres, og det udstråler således en jublende følelse af sejr og befrielse. En kontakt mellem ligesindede er skabt på tværs af landegrænser, og verden ligger åben efter krigens rædsler, hvilket giver sig til udtryk i en følelse af kunstnerisk frihed og sikkerhed. Det er en tid præget af fællesskaber, nysgerrighed og genopbygning.

Billedet, som udbydes her, er ligeledes fra 1948 og på mange måder sammenligneligt med ”Frihedens Råb”, både i farvevalg, stemning og komposition. Figuren nærmer sig den rene abstraktion, kun svagt genkendelig på fladen, som er opdelt i skarpt optrukne små felter holdt i klare blå, grønne, gule og orange farver.

Appels motivverden er endnu fri fra stormundende, altopslugende skabninger; efter mødet med danskernes arbejde i slutningen af 1948 slipper Appel de snærende tøjler, der hidtil har holdt hans fantasi i ave, og barnlige, godmodige væsner fremkaldes på lærredet og i beskuerens fantasi.

CoBrA, 6. december 2022

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

500.000 DKK