Gerda Wegener (f. Hammelev 1886, d. Frederiksberg 1940)
“Marokkanske kvinder”. Sign. Gerda Wegener. Akvarel, blyant og tusch på papir. Bladstørrelse 20 × 27.
Som tegner får Gerda Wegener sit gennembrud i 1907–08, hvor hun vinder en tegnekonkurrence for Politiken. Forinden går hun Tegne- og Maleskole for Kvinder og dimitterer til Kunstakademiet kunstskole for kvinder, men allerede i 1912 forlader ægteparret Gerda- og Einar Wegener København og bosætter sig i den mere frisindede modemetropol, Paris. Ægteskabet med Einar Wegener ophæves i 1930, da Lili Elbe fysisk og juridisk accepteres som kvinde. Herefter bor Gerda Wegener en tid i Marokko med den italienske major Fernando Porta, hvor hun blandt andet skildrer de marokkanske kvinder, som hun beundrer for deres eksotiske udstråling, samt scener fra livet i Casablanca.
Undersøgt i ramme. Misfarvning i to hjørner fra baggrundsmontering. Papiret er gulnet. Huller efter tegnestifter.
Moderne kunst og design, 29. juni 2021
12 bud