1417/739
Ejvind A. Johansson (f. 1923, d. 2002)
Armstol med stel af eg, sæde og ryg betrukket med gråstribet hvid uld. Model J 65. Udført for FDB Møbler.
Litteratur: “Bygge og Bo”, 22. årgang, september 1956, hæfte 3, side 3.
Enkelte ridser og mærker. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nyere betræk. Løs i samlingerne.
Moderne kunst og design, 22. april 2014
Vurdering
Hammerslag