1417/​739

Ejvind A. Johansson (f. 1923, d. 2002)

Armstol med stel af eg, sæde og ryg betrukket med gråstribet hvid uld. Model J 65. Udført for FDB Møbler.

Litteratur: “Bygge og Bo”, 22. årgang, september 1956, hæfte 3, side 3.

Enkelte ridser og mærker. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nyere betræk. Løs i samlingerne.

Moderne kunst og design, 22. april 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK