Russisk kratervase af porcelæn, dekoreret i farver og guld på hvid grund. Tilsyneladende umærket. 19. årh. H. 14,5 cm.
Proveniens: Danske sælgers oldefar arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab i Skt. Petersborg omkring 1900. Han tog hjem før revolutionen 1917 og medbragte denne vase.
Mindre alders- og brugsslitage, inkl. bl.a. brændingsprikker og en brudt brændingsbobbel, løs og rusten montering.