2420/771
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Spiral- Silver”. Et par loftslamper af forkromet metal, dekoreret med spiraler af plast. Model SPO1. Formgivet 1969. Udført hos Frandsen Lighting. H. 65. Diam. 45. (2)
Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 292.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
11 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||