2413/​197

Meissen, Pagoda - Nikkedukke af porcelæn, vippende hoved, tunge og hænder, dekoreret i farver og guld, kimono med brogede blomsterbuketter, siddende med korslagte ben med røde sko. 19. årh.s anden halvdel. H. 15 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Reparation på det ene øre.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

10 bud

7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.000 DKK