2144/​231

Ulige 14-ender gevir med kranium fra kronhjort. Jordfund. H. 120. B. 100.

Fundet af nuværende ejer i strandkanten ved Helligsø, Thy i 1979.

Underkæbe mangler. Manglende tænder i overmund. Gevir flad slidt flere steder, gnavespor og tydelige spor efter ophold i jord. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.800 DKK

2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK