2144/231
Ulige 14-ender gevir med kranium fra kronhjort. Jordfund. H. 120. B. 100.
Fundet af nuværende ejer i strandkanten ved Helligsø, Thy i 1979.
Underkæbe mangler. Manglende tænder i overmund. Gevir flad slidt flere steder, gnavespor og tydelige spor efter ophold i jord. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag