2110/​808

Niels Vodder, tilskrevet (f. 1892, d. 1982)

Et sæt på otte stole med stel af patineret eg. Sæde samt ryg betrukket med lyst skind. Antageligt udført hos snedkermester Niels Vodder, 1930érne. (8)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre aflsag. Skind med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 9. marts 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK