Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Spadestolen”. Et par armstole af palisander med spadeformet håndtag, betrukket i sæde og ryg med gråt stribet uld. Model FD 241. Designet 1954 og 1967. Udført hos France & Søn. (2)
Proveniens: Cuno Hudlebusch, tidligere driftchef hos France & Søn.
Model FD 241 er med fast sæde og ryg, en videre udvikling af model FD 133 fra 1954, som er med løse hynder.
Litteratur: France & Søn brochure, december 1967.
Model FD 133 blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 400-års jubilæumsudstilling i Forum, den 16.-26. sept. 1954. Finn Juhl og Niels Vodders særudstillingen “Fremtidens Bolig”.
Litteratur: Grete Jalk red., “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 3, gengivet s. 313.
Litteratur: “Finn Juhl Memorial Exhibition Japan 1990”, side 139.
Litteratur: Noritsugu Oda. “Danish Chairs”, 1999, side 101.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 3–4, 1956.
CITES-certifikat medfølger.
Generel god stand. Enkelte overfladeridser og mærker på ben.
Moderne kunst og design, 4. november 2014