Henry W. Klein (f. Norge 1919)
Høj skænk af riopalisander. Front med tre skuffer samt tre låger, bag hvilke hylder. Model 223/6. Udført og stemplet hos Bramin. H. 114. L. 225. D. 44.
Litteratur: Bo Bedre nr. 9, september 1962.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ujævn falmet og top med skjolder. Hver side med mindre finérafslag.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
15 bud