Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)
Bjerglandskab med en hyrde. Usigneret. Betegnet på bagsiden Fr. Petzholdt. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 21,7×19,7.
Proveniens: Forfatteren Sophus Michaëlis.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020
13 bud