Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Fritstående jalousiskab af bøg med sokkel og håndtag af mahogni, indvendig med seks brede udtræksbakker. Udført hos Planmøbel, Aarhus i 1940erne. H. 76. B. 82. D. 41.
Proveniens: Antageligt Aarhus Rådhus, dog uden inventar nummer.
Kontormøblerne til Aarhus Rådhus blev kun udført i bøg og mahogni. Senere indgik skabene i Planmøbels kontorserie, men udført i eg med stålhåndtag.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Nuanceforskel på top og sider. Nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
10 bud