870/​78

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Erhvervet af Den Hirschsprungske Samling i februar 2017

Et par portrætter af professor N. C. L. Abrahams, 1798–1870, og dennes mor Juliane Abrahams, f. Meyer, 1765–1847. Han med sort hår, briller, sort frakke og rødviolet blomstret vest. Hun med grånet, sort hår, brun kjole med pufærmer og flæsekyse. Sign. Jensen p. 1834 og p. 1835. Olie på lærred. 23×19. Empirerammer. (2)

Sigurd Schultz' fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 265 og 266. Afb. s. 293. Omtalt s. 309–310, hun endvidere s. 316.

Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af Maleren Chr. Albr. Jensen”, 1922 nr. 113 og nr. 96.

Proveniens: Direktør i Klasselotteriet N. Abrahams, København.

Sigurd Schultz skriver i sit 2-binds-værk “C. A. Jensen” begejstret om de to portrætter og især billedet af Juliane Abrahams fremhæver han: “Det er et lille Mesterværk af Malerkunst”, s. 310.

N. C. L. Abrahams var professor i fransk og notarius publicus samt i en periode formand for Kunstforeningen.

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK